Juniors

Home Juniors

BAFL youth

 

 

2016 Juniors U19 Schedule

 

WEST Conference
Gators Sint-Denijs Westrem
Phoenix Tournai
Pirates Ostend
Tribes Izegem
Gameday Date Time Location Home Away Score H Score A Standings WEST
1 25-sept 12:00 Izegem Gators Pirates  00  51
1 25-sept 15:00 Izegem Tribes Phoenix  50  00 Team GP W L T PF PA Diff
2 02-oct 12:00 Sint-Denijs-Westrem Pirates Phoenix  44  02 Tribes  6  6  0  0  288  25 263
2 02-oct 15:00 Sint-Denijs-Westrem Gators Tribes  00  50 Pirates  6  4  2  0  200  92  118
3 09-oct 12:00 Ostend Phoenix Gators  44  08 Phoenix  6  2  4  0 112  206  -94
3 09-oct 15:00 Ostend Pirates Tribes  00  54 Gators  6  0  6  0  14  293  -279
4 16-oct 12:00 Tournai Pirates Gators  48  06
4 16-oct 15:00 Tournai Phoenix Tribes  18  54
5 23-oct 12:00 Izegem Gators Phoenix  00  50
5 23-oct 15:00 Izegem Tribes Pirates  30  07
6 06-nov 12:00 Ostend Tribes Gators  50  00
6 06-nov 15:00 Ostend Pirates Phoenix  50  00
CENTRAL Conference
Argonauts Antwerp
BFA Sint-Agatha-Berchem/Anderlecht
Tigers Evere
Warriors Waterloo
Gameday Date Time Location Home Away Score H Score A Standings CENTRAL
1 02-oct 12:00 Evere Argonauts Warriors  12  52
1 02-oct 15:00 Evere Tigers BFA  14  34 Team GP W L T PF PA Diff
2 09-oct 12:00 Waterloo BFA Argonauts  50  00 BFA  6  5  0  1  260  52  208
2 09-oct 15:00 Waterloo Warriors Tigers  24  30 Tigers  6  4  1  1  197  116  81
3 16-oct 12:00 Antwerp BFA Warriors  74  20 Warriors  6  2  4  0 146  196  -50
3 16-oct 15:00 Antwerp Argonauts Tigers  14  49 Argonauts  6  0  6  0  78  285  -207
4 23-oct 12:00 Evere Argonauts BFA  06  54
4 23-oct 15:00 Evere Tigers Warriors  50  08
5 06-nov 12:00 Sint-Agatha-Berchem Warriors Argonauts  42  26
5 06-nov 15:00 Sint-Agatha-Berchem BFA Tigers  16  16
6 13-nov 12:00 Anderlecht Tigers Argonauts  38  20
6 13-nov 15:00 Anderlecht BFA Warriors  14  00
EAST Conference
Bears Andenne
Coalminers Roux
F Turtles Archennes
Monarchs Liège
Shotguns Beringen
Gameday Date Time Location Home Away Score H Score A Standings EAST
1 18-sept 12:00 Mons Coalminers Monarchs  30  00
1 18-sept 15:00 Mons Bears F Turtles  20  42 Team GP W L T PF PA Diff
2 25-sept 12:00 Roux Monarchs Shotguns  50  00 Coalminers  6  6  0  0  238  30 208
2 25-sept 15:00 Roux Coalminers Bears  28  00 Monarchs  6  4  1  1  134  116  18
3 02-oct 12:00 Archennes Bears Shotguns  26  38 Shotguns  6  3  3  0  100  170  -70
3 02-oct 15:00 Archennes F Turtles Coalminers  08  60 Bears  6  1  4  1  106  208  -102
4 09-oct 12:00 Liège F Turtles Bears  46  48 F Turtles  6  1  5  0  146  190  -44
4 09-oct 15:00 Liège Monarchs Coalminers  06  36
5 16-oct 12:00 Beringen F Turtles Monarchs  26  28
5 16-oct 15:00 Beringen Shotguns Coalminers  16  32
6 23-oct 12:00 Andenne F Turtles Shotguns  14  18
6 23-oct 15:00 Andenne Bears Monarchs  12  12
7 06-nov 12:00 Roux Monarchs Shotguns  38  12
7 06-nov 15:00 Roux Coalminers Bears  52  00
8 13-nov 14:00 Beringen Shotguns F Turtles  16  10
1st Place Overall
Postseason
Gameday Date Time Location Home Away Score H Score A Team GP W L T PF PA Diff
QF 20-nov 12:00 Tournai (A) BFA Monarchs  52  00  Tribes  6  6  0  0  288  25  233
QF 20-nov 15:00 Tournai (B) Tigers Pirates  24  00  Coalminers  6  6  0  0  238  30  208
 BFA  6  5  0  1  260  52  208
SF 27-nov 12:00 Izegem (C) Coalminers BFA  00  54
SF 27-nov 15:00 Izegem (D) Tribes Tigers  22  14
Junior Bowl 04-dec 14:00 Evere BFA Tribes  44  14